Smiraj Duše – recenzija Sare Sabri

Čitajući pjesme, željela sam da izdvojim one najbolje ili najbolje stihove u njima kako bih ih istaknula u ovom tekstu. Označavala sam ih crvenom bojom, ali na kraju mi je gotovo cijela zbirka bila crvena. Zato nije imalo smisla odabirati najbolje već samo one koje su karakteristične za predstavljanje pjesničkog izražaja.

Po svom stilu pjesnikinja naginje modernoj poeziji, ali je po sadržaju islamski obojena što je karakteristika  novog talasa pjesnika iz islamskog svijeta i koji bi trebao biti definiran kao islamski modernizam. Pjesnikinja se u tom smislu pridržava standarda moderne poezije što joj omogućava da sasvim slobodno odleprša u svoj svijet bez okova rime, strofa i ukrućenih stihova.

Naime, klasični pjesnici imaju dvije sposobnosti: da iskažu svoja osjećanja i da to pretoče u jednakoslogovne stihove koji se rimuju. Savremeni pjesnici su oslobođeni obaveze posjedovanja tog drugog talenta. Takva poezija je možda manje ritmična, ali je zato sasvim slobodna i pruža daleko veće mogućnosti za slikanje stihovima.

Pjesnikinja je očigledno obdarena bogatim pjesničkim talentom koji se naprosto presipa i prosipa u stihove što dokazuje sa ovih 110 pjesama u koricama zbirke Smiraj duše. Iz ovih stihova se ne može izvući zaključak da su pisani u trenucima bola, što je najčešći uzrok i ventil pjesničkog pražnjenja, ali je jasno vidljivo da su pisani u trenucima snažne duhovne inspiracije te su zbog toga izuzetno vrijedni i obećavajući.

Stoga s pravom zaključujem da će u dogledno vrijeme Bužim, jednako kao i njen rodni grad Tuzla  biti prepoznatljivi po Almi Taletović. Čestitam im svima podjednako!

 

Sara Sabri,

publicista

 

Podijeli tekst na društvenim mrežama

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email